Rok 1990 rozpoczyna się od wielkich modlitw w sanktuariach Maryjnych transmitowanych przez telewizję w progrmie II-gim. 9. stycznia o godz. 18:30 transmisja modlitw z Pszowa, w których brali udział górnicy kopalni „Anna”. W następnym tygodniu, 16. stycznia, kolejna transmisja z Pszowa, gdzie modlli się mieszkańcy osiedli Wodzisławia, Jastrzębia i Żor, a prowadził tę modlitwę ks. prał. Bernard Czarnecki, pr. z Jastrzębia z Matki Kościoła.

            W niedzielę 14. stycznia w kościele gościł zespół młodzieżowy z parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach i przedstwił Jasełka. W niedzielę 21. stycznia, wieczorem, w kościele kolędowali górale z Koniakowa, Istebnej i Kubalonki pod przewodem p. Brody.

            Rodziny Domowego Kościoła od środy 7. lutego do niedzieli 11 lutego mają w naszej parafii, w dolnym kościele i salkach rekolekcje zamknięte. Są to rodziny nie tylko z naszej parafii, ale i z innych. Nocują w domach rodzin Domowego Kościoła parafii.

            Rekolekcje w parafii dla rodziców dzieci przystępujących do I-szej Komunii Św od piątku 2.marca do niedzieli 4. marca, oraz od 16. marca do 18. marca.

            Wykonany przez pana Tadeusza G. krzyż, został umieszczony na naszej wieży- dzwonnicy w tygodniu od 25. marca do 1.kwietnia. Odtąd z daleka widać, że to jest kościół.

            Ogłoszenie wielkiej kopertowej kolekty na kościół w niedzielę II-gą wielkanocną- 22.kwietnia.

            Sobota – 12. maja, nasz drugi parafianin – Henryk Foik przyjmuje święcenia kapłańskie w katowickiej Katedrze. Również tego dnia święcenia kapłańskie przyjmuje diakon Stanisław Filapek, który od września 1989 był na stażu diakonackim w naszej parafii. Ks Henryk Foik swoje prymicje sprawował w niedzielę 13. maja o godz.11;  Ks. Stanisław Filapek sprawuje swoje prymicje w naszej parafii w niedzielę 3. czerwca o godz. 11.

            W nocy z wtorku 10.05 na środę 11.05 zostały zniszczone na naszej wieży kolumny- głośniki, przez któe nadawaliśmy dźwięki dzwonów nagrane na taśmę. Zresztą przy kościele dokonuje się więcej zniszczeń, kradzieży pod osłoną nocy- deski, bale, itp.

            W kościele trwają prace przy posadzce- człony marmurowe i grys sprowadzone są ze Stronia Śląskiego. Dyrektor fabryki kamieniołomu marmurowego był przerażony, gdy dowiedział się jaką ilość potrzebujemy na nasz kościół.

            Maj-czerwiec –  kończy się tynkowanie wnętrza kościoła.

            W kościele, w czwartek 24.maja, w uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa po mszy św. wieczornej odbył się koncert w wykonaniu Józefa Skrzeka z zespołem „Jorgusie”.

            Po wyborach w jesieni ubiegłego roku zaistniała Parafialna Rada Duszpasterska. Swoją działalność rozpoczęła mszą św. o godz. 16:00 w niedzielę 10. czerwca. Pierwsze zebranie odbyło się po mszy św.

            W tym roku w czasie wakacji od poniedziałksu do piątku w godz. 8:00-13:30 jest organizowane czynne przeżywanie czasu wakacyjnego dla tych, któzy nigdzie nie wyjechali na wakacje.

            20 sierpnia rozpoczyna się tynkowane wieży.

            Zmiana księży w parafii. Odchodzą: ks. Henryk Kafka do parafii św. Barbary w Jastrzębiu, ks. Andrzej Horzępa do parafii Mariackiej w Katowicach. Przybywają: ks. Bernard Drozd z parafii św. Barbary w Jastrzębiu i ks. Stanisław Michałowski. Jako wikary pozostaje ks. Stanisław Filapek.

            Od 1.-6. września w Żorach odbywają się „Dni pokoju”- zakończone 6. września w godzinach wieczornych modlitwą za poległych na cmentarzu przy ul. Osińskiej.

            Wielkie wydarzenie- nauka religii wróciła do szkoły. Jednak ze względu na ciasnotę w niektórych szkołach,  pewne klasy będą miały naukę religii w salkach przy parafii. Parafia  odstępuje te salki szkole, całkowiecie nieodpłatnie.

            W dekanacie Żorskim rozpoczyna się kolejna po pięciu latach wizytacja biskupia. Tym razem wizytować będzie ks. bp. Czesław Domin.Rozpoczyna się od parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach w dniach od 14. do 16. września. Naszą parafię będzie wizytował ks. Biskup od 12. do 14. października. Przygotowaniem do wizytacj są rekolekcje trwające trzy dni (7-9 października). Wizytacja biskupia rozpoczęła się w piątek 12. października o godz. 14 powitaniem na probostwie.
Od 14:30 do 16:00- rozmowy z poszczególnymi księżmi.
16:00- spoktanie z parafialną Radą Duszpasterką.
17:00- wizytacja kancelarii parafialnej.
18:00- uroczyste powitanie w kościele i msza św. Parafianie bardzo dopisali, chociaż ks. Biskup. tego się obawiał, bo powitanie nie było połączone z bierzmowaniem.
19:30- spotkanie z młodzieżą
20:30- kolacja i po niej rozmowa z kolejnym wikarym

Ze względu na wielką liczbę młodzieży, w czasie wizytacji bierzmowanie odbyło w dwóch grupach: w sobotę 13.10 o godz. 16:00 i w niedzielę 14.10 o godz. 8:00. Po nim nastapiło pożegnanie ks. Biskupa. Ks. Biskupa również odwiedził chorych w naszym szpitalu, uczynił to wcześniej – w niedzielę 30. września o godz. 9:00.

            Święta Bożego Narodzenia- Pasterkę sprawował ks. Biskup Damian Zimoń i głosił słowo Boże podczas Pasterki.