Nowy rok jak zwykle rozpoczął się od koncertów kolęd. Po raz drugi w naszej parafii wystąpił chór „Kolejarz” z Tarnowskich Gór. Tydzień później, tj. 17 stycznia, z kolędami i pastorałkami gościł u nas chór „Voce Segreto” z I L.O. im. K. Miarki w Żorach.

        IV niedziela Wielkiego Postu jest Dniem Solidarności z Misyjnym Kościołem w Kamerunie, nasza kolekta zostanie przekazana dla diecezji Donme-Abony-Mbang, gdzie biskupem jest Polak, Jan Orzga.

        17 marca nasza parafia zaistniała na falach archidiecezjalnego radia „Arka”. Przedstawiciele naszej parafii razem z ks. proboszczem udali się do studia nagraniowego w Łaziskach Górnych. O godz. 18.00 była transmitowana Msza św., a o 20.15 poprowadzono modlitwę różańcową.

        14 kwietnia w naszej parafii odbył się konwent dekanatu żorskiego. Parafie tego dekanatu św.  Filipa i Jakuba, św. Stanisława bpa i męcz., Bożego Miłosierdzia, Podwyższenia Krzyża w Roju, Matki Kościoła w Rogoźnej, św. Józefa w Osinach, św. Jadwigi w Baranowicach, Niepokalanego Serca NMP w Rowniu, NMP Częstochowskiej w Kleszczowie, św Maksymiliana Kolbego w Rudziczce, św. Stanisława bpa i męcz. w Suszcu.

        W niedzielę 18 kwietnia w parafii gościły Siostry Elżbietanki prowadzące akcję powołaniową.

        Ks. Karol Wojtek, który był wikarym w naszej parafii w latach 1984-1987, zmarł. Pogrzeb w poniedziałek 19 kwietnia o godz. 14.00 w Jaworzu.

        5 maja w Żorach jest obchodzony Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Rozpoczyna się on Mszą św. o godz. 11.00 w kościele św. Filipa i Jakuba. O 14.00 wymarsz pochodu z Ośrodka Rehabilitacyjno Wychowawczego na os. Księcia Władysława i wspaniała impreza na rynku Starego Miasta.

        W sobotę 5 czerwca rozpoczyna się kolejna pielgrzymka Ojca Świętego do ojczyzny. Parafia swoje spotkanie z papieżem poprzedziła tygodniowymi rekolekcjami ewangelizacyjnymi. Spotkanie z Ojcem Świętym 15 czerwca na gliwickim lotnisku. Niestety, na miejscu okazało się, że Ojciec Święty nie będzie obecny z powodu choroby. Przeżyliśmy jednak to spotkanie z nieobecnym Papieżem w sposób wyjątkowy. Następnego dnia wcześnie rano została podana nieoczekiwana informacja, że Ojciec Święty będzie w Gliwicach. Niespodziewanie uczestniczyło zaskakująco dużo ludzi.

        W sobotę w Rowniu, 19 czerwca, poświecono nowowybudowany piękny kościół.

        Od początku lipca rozpoczyna się malowanie górnego kościoła. Prace wykonuje kochłowicka firma malarska „Bratbal”, w której pracują bratankowie i siostrzeńcy ks. Henryka Bolczyka. Każdej soboty wyznaczeni z poszczególnych bloków parafianie sprzątali kościół po tygodniowym malowaniu.

        W niedzielę, 25 lipca w parafii gościł ks. January Liberski, wieloletni misjonarz w Afryce.

        22 sierpnia, w niedzielę, w parafii gościła wspólnota z Wodzisławia Śląskiego, która prowadzi w Gorzycach rekolekcja dla uzależnionych. Mówili o swej działalności, o uzależnieniach, jak pomóc osobie uzależnionej. Pod koniec spotkania zbierali ofiary na prowadzenie ośrodka w Gorzycach.

        W połowie sierpnia zostały sprowadzone organy z Niemiec, ze Stuttgartu. Potężne, wielkie 85-głosowe, kosztowały 90 tys. DM. W zapłaceniu pomógł ks. Biskup Ordynariusz, zezwalając na pożyczkę 60 tys. DM, które zostały wysłane do Niemiec. Całość organ została złożona na chórze naszego kościoła, przez co został wyłączony dla ludzi. Złożenie organ powierzono katowickiej firmie organmistrzowskiej pp. Marek Urbańczyk, Tomasz Zadora, Marek Moczko, Mieczysław Klonowski. Inwestycja ta okazała się ponad możliwości parafii.

        Malowanie kościoła miało być zrealizowane w miesiącach wakacyjnych, niestety przedłużyło się.

        Pod koniec sierpnia opuszcza naszą parafię ks. Marek Paszek, przechodząc do parafii św. Józefa do Rudy Śląskiej. Nowym wikarym jest ks. Piotr Brachmański przybyły z parafii św. Jadwigi z Rybnika.

        W parafii z początkiem września powstaje chór parafialny. Wstępnie założono ograniczenie wieku dla przyszłych chórzystów: kobiety między 16-35 rokiem, mężczyźni od 17-45. Pomysł taki wyszedł od dyrygentki p. Dagmary Świtacz. Spotkania chóru w środę o 19.00

        W sobotę, 11 września, kolejna parafialna pielgrzymka, tym razem do Szczepanowa, miejsca narodzin św. Stanisława, naszego patrona.

        Od tego roku w parafii jest nowy sposób przygotowywania młodzieży do sakramentu bierzmowania – całoroczne przygotowanie. Cotygodniowe spotkania w grupach liczących maksymalnie 8 osób pod przewodnictwem animatora.

        Kolejna kopertowa kolekta na naszą parafię dała sumę 48.085,03 zł.

        W tym roku na kolędzie z racji rozpoczynającego się roku jubileuszowego – 2000 – każdej rodzinie jest ofiarowywany egzemplarz Ewangelii wg św. Łukasza.

        W parafii po raz kolejny są Siostry Urszulanki z Rybnika, w niedzielę, 5 grudnia, prowadzą akcje powołaniową.
W niedzielę,12 grudnia – dzień modlitwy i jedności z Kościołem Wschodniej Syberii. Zbiórka pieniędzy na budowę katedry w Irkucku.

        Na zakończenie Starego Roku, a przed rozpoczęciem roku 2000 od godz. 23.00 w kościele jest czuwanie modlitewne, o 24.00 Msza św., którą rozpoczniemy Nowy Rok. Zapoczątkowało to nową praktykę w naszej parafii, odtąd każdy Nowy Rok będziemy rozpoczynali Mszą św. o północy.