Nowy rok 2001, pierwszy nowego stulecia, 3. tysiąclecia od Narodzenia Jezusa Chrystusa rozpoczęliśmy modlitewnym czuwaniem przed północą, a punktualnie o północy odbyła się Msza św. w intencji parafii. Kościół był wypełniony wiernymi, chociaż nie tak jak na pasterce. Postanowiliśmy każdy Nowy Rok tak rozpoczynać – modlitewnym czuwaniem i Mszą św.

        6 stycznia, święto Objawienia Pańskiego, w Rzymie zakończenie Roku Jubileuszowego zamknięciem Jubileuszowych Drzwi. W diecezji zakończenie Wielkiego Jubileuszu rozpoczęło się w kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach, skąd procesją udano się do katedry i tam uroczystą Mszą św. o godz. 18.00 zakończono obchody.

        W niedzielę, 7 stycznia, gościmy siostry ze zgromadzenia Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego – dom generalny w San Giovanni Rotondo we Włoszech, w Polsce – Częstochowa. W tym zgromadzeniu są dwie nasze parafianki, dwie z Miłosierdzia Bożego i dwie ze św. Filipa i Jakuba.
W niedzielę, 21 stycznia, śpiewa w kościele chór Voce Segreto. W niedzielę, 28 stycznia, spotkanie z małżeństwami, które w roku jubileuszowym obchodziły 30-lecie małżeństwa.

        W niedzielę, 11 lutego, gościmy w parafii ks. Bogusława Michnika, misjonarza z Zambii.

        11 marca, druga niedziela Wielkiego Postu jest dniem na rzecz misji w Afryce.

        Na wiosnę rozpoczęły się prace z nowym pokryciem dachu kościoła – stare kruszy się i nie wystarcza pokrywanie nawet raz do roku. Nowe pokrycie to wyjątkowo dobry materiał, pokrywany zgrzewaniem. Gwarancja na 20 lat, koszt 70 000 zł.

        W sobotę, 26 maja kolejny parafianin zostaje kapłanem ks. Wiesław Waldon ze zgromadzenia Księży Salwatorianów. Prymicje odprawił w niedzielę, 3 czerwca o godz. 12.30.

        W sobotę, 26 maja wielkie śpiewanie – Majowe Spotkanie Chóralne – część pierwsza od 16.30-17.30, druga po 19.00. Występują chóry: Pasja, PSM I i II-go stopnia, Voce Segreto, chór parafii ewangelicko-augsburskiej z Żor, chór z Goczałkowic i chór bandurzystów Karpaty z Ukrainy.

        W sobotę, 23 czerwca wyrusza parafialna pielgrzymka przez sanktuaria Maryjne Europy do Fatimy. Moraway, Altöting w Barawii, Einsiedeln w Szwajcarii, La Salette we Francji i Lourdes. Santiago de Compostela w Hiszpanii i Fatima w Portugalii. W Fatimie została zakupiona za 10 000 D.M. figura Matki Boskiej Fatimskiej, na którą złożyli prawie całość parafianie. W drugiej części pielgrzymki – już charakter wycieczkowy – zwiedzają po drodze wspaniałe katedry Lizbony, Sewilli do Gibraltaru – Celta, Afryka, a potem Granada, Kordoby Toledo, Madryt, Saragossa, Montserrat, Barcelona. Powrót do polski przez Włochy, Austrie, Czechy. Figura M B Fatimskiej stanęła w kościele na tymczasowym postumencie.

        W poniedziałek 16 lipca nasza parafianka, siostra Renata Trzópek w Zgromadzeniu Sióstr Albertynek składa wieczyste śluby zakonne w Krakowie w kościele Ecce Homo.

        W pierwszą sobotę września – dzień świętości kapłanów – miała miejsce pielgrzymka kapłanów do Matki Bożej Bogucickiej. 

        Niedziele 16 września o godz. 9.30 została odprawiona uroczysta Msza Św. dziękczynna za parafian z os. Powstańców Śl w 25 – lecie budowy. Następuje zmiana w nazewnictwie, już to nie są osiedla lecz dzielnice.

        Kolejna pielgrzymka parafii odbyła się 22 września do Matki Bożej Fatimskiej w Turzy śl. O godz 9.30 Msza św., Droga krzyżowa na Kalwarii, nabożeństwo fatimskie w kościele, różaniec i nieszpory maryjne.

        W niedziele, 7 października o godz. 19.00 odbyło się poświęcenie figury Matki Bożej Fatimskiej przywiezionej z pielgrzymki. Uroczystość poprzedzały mini rekolekcje prowadzone przez księdza Piotra Brachmańskiego. Postument pod Figurę przygotował nasz parafianin stolarz p. Grzegorz Fizia. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Figury z probostwa do kościoła. Poświęcenia i nałożenia korony dokonał bp Gerard Bernacki – piękna liturgia, oraz procesja wokół kościoła z figurą odpowiednio oświetloną i niezliczona ilość świec. Kościół był przepełniony.

        We wrześniu została utworzona potężna konstrukcja na chórze dla przyszłych organ. Wykonała to rodzinna firma – p. Jagusia. Przedtem trzeba było wykonać ekspertyzę wytrzymałości naszej budowli, kościoła, chóru. Wyniki były dobre.

        We wtorek, 23 października o godz. 16.00 poświęcenie kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Kleszczowie. Kościół wycackany, można pozazdrościć.

        W parafii rozpoczęto wydawanie parafialnej gazetki – Dobra Nowina. Inicjatywa była ks. Józefa Hertlinga.

        W I niedziele Adwentu – 2 grudnia – Msza św. z naszego kościoła była transmitowana drogą radiową. Zmianie uległ porządek Mszy św. Ta z godz 8.00 była recytowana, by móc punktualnie o godz. 9.00 rozpocząć transmisje na cała Polskę. Mszę celebrował arcybiskup Damian Zimoń który także głosił homilie. 

        W II niedziele Adwentu, 9 grudnia śpiewał chór z parafii św. Mikołaja z Lublińca.

        W II niedziele Adwentu, gościmy w kościele Siostrę Angeliką, ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Przed paru laty w naszej parafii katechizowała dzieci specjalnej troski w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wychowawczym. Potem wyjechała na misje do Ugandy. Jest tam już 3 lata. Przyjechała na urlop i podleczyć swoje zdrowie – febra. Parafianie po Mszy św. składali ofiary na misje w Ugandzie.

        Zakończenie roku jak zawsze – nabożeństwem dziękczynno przebłagalnym o godz. 18.00 w Sylwestra. A o godz. 23.00 czuwanie modlitewne do północy i Nowy Rok 2002 rozpoczęty Msza św.