Z początkiem roku tradycyjnie w kościele kolędują różne chóry. W niedzielę, 5 stycznia o godz. 19.00 kolędy śpiewał chór Voce Segreto pod dyrygenturą pana Marcińca.

        W dekanacie żorskim będzie miała miejsce pierwsza od siedmiu lat wizytacja biskupia. Rozpoczyna się w piątek, 21 lutego, od parafii dziekańskiej św. Filipa i Jakuba. Wizytuje ks. arcybiskup Damian Zimoń.

        W parafii 16 lutego odbyła się kolekta kopertowa na organy. Zebrano 31 054,00zł. Potrzeby finansowe z powodu organ są kolosalne, jak temu podołamy?

        W niedzielę, 16 marca, odbyła się wielka akcja pomocy polskim misjonarzom w Afryce – „Biblia – księgą życia dla Afryki”.

        W niedzielę, 23 marca, wystąpił w naszym kościele kwintet smyczkowy Gianni String Quartet z utworem Josepha Haydna „Siedem słów Chrystusa na krzyżu”.

        W dniach od 4 do 6 kwietnia wizytuje naszą parafię Arcybiskup Damian Zimoń, uroczyste powitanie miało miejsce o godz. 17.30, a po nim odprawiono Mszę św. Bierzmowanie było w sobotę o godz. 16.00. Przez 3 dni Arcybiskup spotykał się z różnymi grupami parafialnymi. W niedzielę o godz. o 9.30 odprawiono uroczystą sumę pontyfikalną. Ostatnim spotkaniem było spotkanie z dziećmi na Mszy św. o godz. 11.00. Wizytacja zakończyła się po Gorzkich Żalach uroczystym pożegnaniem.

        W Żorach powstaje Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych – pierwsze spotkanie pod hasłem „Ku wyobraźni miłosierdzia” w sobotę, 26 kwietnia, rozpoczęło się wieczorną Mszą św. i modlitwami uwielbienia. W niedzielę na hali widowiskowo-sportowej odbył się koncert charytatywny na rzecz powstania w Żorach hospicjum.

        W tym roku przypada 750 rocznica kanonizacji św. Stanisława. Nasza parafia została zaproszona do wzięcia udziału w uroczystościach jubileuszu w Szczepanowie w terminie od 4 do 11 maja. Na pielgrzymkę w tym czasie pojechały 3 autobusy parafian.

        W poniedziałek, 5 maja, od Mszy św. o godz. 12.00 rozpoczął się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Po Eucharystii pochód wyruszył na rynek Starego Miasta, gdzie miały miejsce dalsze imprezy.

        W naszym kościele w niedzielę, 18 maja, w ramach Majowych Spotkań Chóralnych, odbył się występ naszego chóru oraz Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej o godz. 19.00. O godz. 12.30 odprawił swoje prymicje nasz kolejny kapłan o. Eryk Gawleta z Zakonu Braci Mniejszych św. Franciszka z Panewnik, po których powrócił do Rosji, do pracy w Smoleńsku.

        Od niedzieli (25 maja) do soboty (31 maja) w całych Żorach, we wszystkich parafiach dekanatu w łączności z wszystkimi szkołami, trwała wielka akcja na rzecz misji polskich w Afryce: „Dzieci dzieciom Afryki”. W każdej parafii misjonarze z różnych zgromadzeń zakonnych w niedziele głoszą Słowo Boże, a przez cały tydzień prowadzą lekcje religii w szkołach oraz spotkania z różnymi grupami parafialnymi.

        Po raz pierwszy dzieci pierwszokomunijne udały się z pielgrzymką na Jasną Górę (6 czerwca). W kaplicy Cudownego Obrazu, która została zarezerwowana tylko dla nas, o godz. 14.00 odprawiono Mszę św. Pielgrzymka bardzo się udała.

        Ks. Senior Antoni Bartoszek, który na emeryturze mieszka na terenie naszej parafii, 10 czerwca obchodzi swoje 70. urodziny – uroczysta Msza św. o godz. 18.00.

        W maju na terenie naszej parafii zamieszkał drugi emeryt, ks. Antoni Masarczyk, były proboszcz w Rowniu. Duszpastersko udziela się i odprawia Msze św. w parafii w Rowniu.

        Odbywa się peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Nasza parafia dostąpiła tego zaszczytu w dniach od 26 do 28 czerwca. Krzyż ten od 1985 roku towarzyszy spotkaniom Ojca Świętego z młodzieżą na Światowych Dniach Młodych. Wędrował już po wszystkich kontynentach. Krzyż powitaliśmy przed kościołem Bożego Miłosierdzia w Żorach, skąd procesyjnie został przeniesiony do naszego kościoła, gdzie o godz. 18.00 odprawiono uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bpa Gerarda Bernackiego. Potem adoracje Krzyża prowadziło duszpasterstwo akademickie z Katowic. Następnego dnia całodzienna adoracja Krzyża w kościele prowadzona przez poszczególne dekanaty: Rybnik, Niedobczyce, Boguszowice, Pawłowice, Żory. O godz. 18.00 arcybiskup Damian Zimoń odprawił Mszę św., po której odbyła się droga krzyżowa wokół kościoła. W sobotę o godz. 9.00 pożegnano Krzyż i przekazano go dla diecezji gliwickiej.

        Kolejna nasza parafianka, S. Maria Eleonora Kroj ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, 31 lipca składała swoje wieczyste śluby zakonne w Grodzisku Mazowieckim

        Pod koniec sierpnia, po 4 latach, odchodzi z parafii ks Piotr Brachmański. Zostaje wikarym w parafii Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu.

        W tym roku 13 września odbyła się parafialna pielgrzymka do Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Matki Bożej Ludźmierskiej.

        W niedzielę, 14 września, cieszyliśmy się z obecności ks. Dariusza Kałuży, który po raz drugi na urlopie przyjechał do nas. Głosił Słowo Boże. Barwnie opowiadał o swej misyjnej pracy w Papui Nowej Gwinei.

        W parafii 16 października uroczyście obchodzony jest jako dzień dziękczynienia za Ojca Świętego Jana Pawła II – w tym roku obchodzimy 25-lecie jego pontyfikatu. Natomiast 19 października –  beatyfikacja matki Teresy z Kalkuty. Jej imię nosi zespół Szkół Specjalnych w Żorach.

        Dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu i beatyfikacji matki Teresy odbył się Międzyszkolny Integracyjny Konkurs Papieski, zorganizowany przez siostrę Marię uczącą w Zespole Szkół Specjalnych. Finał tego konkursu odbył się w naszej parafii 22 października. Zakończył się Mszą św. o godz. 12.00 koncelebrowaną przez proboszczów z parafii św. Filipa i Jakuba oraz z parafii z Osin.