Pismo święte daje nam sporo przykładów dobrych małżeństw, będących niejako dla innych wzorem. Ale ukazuje też związki Bogu mówiące „nie”, których obyśmy nie naśladowali, a których ostateczne niedole są nam ostrzeżeniem. W Biblii znajdujemy niewyczerpaną skarbnicę wiedzy tak o życiu, jak i o ludzkich wzlotach czy upadkach. A także cenny drogowskaz, jak mimo różnego rodzaju trudności i niespodzianek, wędrować przez doczesność, także tę małżeńską, godnie i szczęśliwie.
Cykl przedstawia wzajemne relacje kobiet i mężczyzn – bohaterów biblijnych ksiąg. Niektóre pary sportretowano w kilku odsłonach, pominięto zaś związki, o których Biblia napomyka jedynie pobieżnie. Przy lekturze należy pamiętać, że w czasach biblijnych małżeństwo nie było zawierane w obliczu Boga, w świątyni. Nadto ówczesne małżeńskie Boże prawo respektowało „twardy kark” ludzi jeszcze nie odkupionych przez Chrystusa. Stąd możliwość listu rozwodowego, poligamii czy konkubinatu. Ale w pierwotnym zamyśle Stwórcy tak nie było: małżeństwo miało być monogamiczne i nierozerwalne. Jezus w swym nauczaniu to przypomni i przywróci. To nie znaczy jednak, że przed Chrystusem małżeństwo nie było związkiem trojga osób: Boga, mężczyzny i kobiety. A było, jeśli oni postawili Pana na naczelnym miejscu w swym życiu. Bo Pan i wtedy chciał być Emmanuelem, tj. „Bogiem z nami”. Wszak dwoje ludzi idących wspólną drogą często stawało wobec różnorodnych życiowych doświadczeń i przeciwności. Nie byliby oni w stanie ich przezwycięciężyć o własnych siłach. Dlatego Pan chciał małżonkom towarzyszyć i udzielać im swego daru miłości. Tego samego pragnie dla nas i dziś.
Inspiracją do opracowania komentarzy i źródłami, z których obficie czerpano, były poniższe publikacje:
Mężczyzną i niewiastą stworzył ich – Ojca Swiętego Jana Pawła II
On i ona w Biblii – dr dr Gabrieli i Piotra Pindurów
Krąg Biblijny – pod red. ks.prof. Henryka Witczaka
Biblia dla każdego – pod red. ks. Gianfranco Ravasiego członka Papieskiej Komisji Biblijnej (z tekstem V wydania Biblii Tysiąclecia)
Encyklopedia Biblijna – pod red.prof. Paula J. Achtemeiera