Katolicy a pieniądze
(Homo Dei)

Książka napisana jest o świeckich, przez świeckich i dla świeckich – jak twierdzą jej autorzy – i dlatego traktuje o temacie, który w życiu doczesnym towarzyszy każdemu człowiekowi, czyli o pieniądzach. Tak się składa, że brakuje na tej płaszczyźnie poważnej dyskusji pomiędzy chrześcijanami. Różne mogą być tego przyczyny. Być może przeważa myślenie, że jest to temat tak bardzo zakorzeniony w tym świecie, że nie powinien podlegać rozważaniom na gruncie wiary. Tym bardziej, że wciąż pokutuje słynne powiedzenie: pierwszy milion trzeba ukraść, co powoduje ogromną nieufność wobec osób posiadających majątek. Ta sfera wydaje się tak bardzo narażona na wszelkie formy nieuczciwości, że może bezpieczniej nie wpuszczać tam Boga z Jego nauką.

Innym powodem omijania tego tematu może być właśnie nauczanie Jezusa. Wszyscy przecież znają tekst o bogatym młodzieńcu, który usłyszał od Zbawiciela: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną! (Mat 19,21). To powoduje pojawienie się lęku, że może dzisiaj te słowa zostaną skierowane do nas i pozostanie nam odejść ze spuszczoną głową?

Najwyższy czas porzucić te uprzedzenia i lęki, bo jak pisze jeden z autorów we wstępie: Mamona stanowi istotną część życia każdego człowieka i chrześcijanin nie jest tu wyjątkiem, skoro jego zadaniem jest wieść życie Ewangelią w świecie. I dalej zachęca: Porozmawiajmy więc o tych sprawach szczerze. I odważnie. Pozwólmy w końcu wybrzmieć temu dylematowi wierzącego: Czy rzeczywiście powinienem być „goły i wesoły”? A może jednak wolno mi aspirować do bycia bogatym? Co mam robić z nadwyżką pieniędzy (rozdawać? ale w jaki sposób?) albo jak przeżyć, gdy ich brakuje? Treści zawarte w tej książce nie dają gotowych rozwiązań – bardziej pokazują drogę, którą można pójść. Podane zostają ciekawe rozwiązania stosowane przez konkretne osoby, ponieważ często autorzy bazują w swoich wypowiedziach na osobistych doświadczeniach albo odnoszą się do życia swoich krewnych. Co bardzo ważne, są to rozwiązania nie tylko sprawdzone doświadczalnie, ale również oparte na nauczaniu Pisma Świętego i Kościoła.

Książka ta może być pomocna dla wszystkich, i dla tych, którzy mają dużo pieniędzy, i dla tych, którym ciężko jest związać koniec z końcem, ponieważ jej autorzy pochodzą z różnych środowisk i różna jest również ich sytuacja materialna. Poniżej zostały zamieszczone notki o nich zaczerpnięte z omawianej publikacji:

Marta Brzezińska (ur. 1988). Studentka Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pisze magisterium o granicach wykorzystywania symboli religijnych w reklamie. Lubi, kiedy dużo się dzieje. Dziennikarskich sił próbowała (i nadal próbuje) w serwisie www.duchowy.pl oraz portalu www.fronda.pl. Współorganizatorka kapucyńskiego spotkania Golgota Młodych. Prywatnie – pożeracz książek i kawowy nałogowiec.

Agnieszka Dubiel (ur. 1977). Absolwentka Kolegium Języków Obcych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ukończyła filologię angielską w Instytucie Języka Angielskiego Uniwersytetu Śląskiego. Pracuje jako tłumaczka. Mieszka na Śląsku, jest żoną i mamą trójki dzieci. Na co dzień zajmuje się tłumaczeniem, prowadzeniem domu i pisaniem. Prowadzi blog: www.panilyzeczka.salon24.pl. Teksty tam zamieszczone wydała w książce Gdy dom jest światem. Blog Pani Łyżeczki. Najbardziej lubi pić herbatę przy rodzinnym stole.

Adam Dylus (ur. 1965). Mąż Beaty (od ponad dwudziestu lat), ojciec Marcina, Kuby i Weroniki. Dyrektor katowickich Żłobków Miejskich. Teolog – absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaangażowany w działalność ekumeniczną, współtwórca ekumenicznej modlitwy za Miasto Katowice i region śląsko-dąbrowski, członek polskiego teamu modlitwy wstawienniczej „W kierunku Soboru Jerozolimskiego II”. Publikował rozważania biblijne w serwisie www.jezus.com.pl, prowadzi własną audycję w portalu www.opoka.tv.

Małgorzata Felicka (ur. 1953). Absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczka, wspólniczka w firmie usługowej w branży maszyn budowlanych, publicystka „Więzi” i „Przeglądu Powszechnego”, współautorka blogu www.blogpowszechny.pl (obecnie strona nie działa), założycielka Fundacji „Iskra”, członkini Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, ostatnio – szczęśliwa babcia.

Agnieszka Jaworska (ur. 1982). Doktorantka na Wydziale Teologicznym UKSW. Współpracowała z „Gościem Niedzielnym” i portalem www.fronda.pl. Pasjonatka podróży wszelakich.

Zbigniew Kaliszuk (ur. 1983). Absolwent kierunku Zarządzanie i Marketing w Szkole Głównej Handlowej. Przez kilka lat był liderem Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo, które przekształcił w najbardziej prężną organizację studencką w Warszawie. Koordynował dziesiątki projektów, w tym „Poruszyć Niebo i Ziemię” – cykl spotkań ze sławnymi osobami na temat Kościoła, wartości i kontrowersyjnych kwestii społecznych. Prowadzi cieszący się dużą popularnością blog „W poszukiwaniu prawdy” (www.zbigniew-kaliszuk.blog.onet.pl).

Zbigniew Kowalski (ur. 1978). Ekonom z wykształcenia, z zawodu ekspert od podatków. Z łaski Bożej nawrócony. Z żoną Basią współtworzą Ruch Domowego Kościoła, a także służą w Diakonii Ewangelizacji Rodzin tego Ruchu. Od niedawna poznaje uroki ojcostwa jako tata Marysi. Mieszka w Bytomiu.

Natalia Kurnyta (ur. 1987). Studentka na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Posługuje w Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, moderuje swoją własną grupę, w której pracuje z młodzieżą z rodzin patologicznych. Współorganizowała szkolenia dla wychowawców i katechetów, jak również dni skupienia dla młodych kobiet u ss. karmelitanek. Prowadzi swój blog: www.fronda.pl/talka/blog. Zwariowana studentka, rozkochana w górach i tańcu, ciągle poszukująca i zadająca sobie pytania o Boga.

Andrzej Lewek (ur. 1974). Informatyk, absolwent informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od roku 1994 zaangażowany w katolickie Szkoły Nowej Ewangelizacji. Współpracuje ze Szkołą Ewangelizacji i Życia Chrześcijańskiego „En Christo” (www.enchristo.eu). Koordynator ruchu Mężczyzn Świętego Józefa (www.mezczyzni.net). Od dziesięciu lat szczęśliwy mąż Basi oraz ojciec Kasi, Jasia i Marysi.

Zdzisław Miara (ur. 1959). Studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w 1984 roku. Wieloletni pracownik Ruchu Nowego Życia (www.rnz.org.pl). Członek Rady Starszych Kościoła Społeczność Chrześcijańska Puławska w Warszawie. Współzałożyciel i krajowy koordynator Edukacji Finansowej Crown (www.crown.org.pl). Wykładowca. Pasjonuje go ten rodzaj nauczania, który skutkuje nabywaniem praktycznych umiejętności i trwałą przemianą życia. Żonaty, ojciec dwóch synów.

Zofia Myślińska (ur. 1954). Z wykształcenia nauczycielka, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (filologia polska). Obecnie na emeryturze. W wolnych chwilach pisze, także opowiadania. Kocha poezję, przyrodę i nade wszystko – Stwórcę. Żona Jana, matka Marcina. Mieszka w Dobrodzieniu.

Jan Maria Odyniec (ur. 1992). Katolik z urodzenia, wychowania i wyboru. Uczeń LO im. Waldemara Milewicza w Warszawie. Syn rodziny wielodzietnej, piąty i przedostatni. Należy do Wspólnoty Neokatechumenalnej w Warszawie. Publikuje na blogu pod adresem www.jachoo.salon24.pl.

Sławomir Petrykowski (ur. 1976). Ukończył studia na kierunku matematyka, specjalność informatyka, na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował jako tester oprogramowania, programista, nauczyciel przedmiotów informatycznych. Żonaty, ojciec trójki dzieci.

Jarema Piotr Piekutowski (ur. 1978). Socjolog z zawodu i zamiłowania. Dyrektor ds. badań i analiz oraz współzałożyciel firmy badawczej Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego. Śpiewa w zespole Pomerania Ensemble, uczy się też śpiewu solowego (tenor). Jego pasją jest sztuka i żywioł słowa: pisanie, mówienie, tłumaczenie i popularyzacja. W czasie studiów publikował między innymi w piśmie „Dlaczego?”, dziś stały współpracownik „eSPe”. Chce być twórczy we wszystkim, co robi: od gotowania po długie nocne rozmowy o filozofii, sztuce i życiu.

Tomasz Rowiński (ur. 1981). Mąż Ewy, tata Marty, historyk idei, redaktor „Christianitas”, związany z katolicką Wspólnotą Błogosławieństw, współpracownik Wydawnictwa M, tygodnika „Idziemy”, portalu www.fronda.pl, kwartalnika literackiego „Wyspa”. W latach 2005-2008 współpracownik i redaktor kwartalnika „Res Publica Nowa”; w latach 2006-2010 pracownik Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Tomasz Teluk (ur. 1974). Politolog, doktor filozofii, studiował na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Był ekspertem ekonomicznym Centre for the New Europę w Brukseli i Centrum im. Adama Smitha. Założyciel Instytutu Globalizacji, publicysta oraz autor książek: E-biznes, nowa gospodarka (2002), IT w firmie (2004), Libertarianizm. Teoria państwa (2006), Mitologia efektu cieplarnianego (2009). Autor kilkuset artykułów. Jego komentarze ukazywały się w mediach na całym świecie.

Sławomir Zatwardnicki (ur. 1975). Wykształcenie wyższe techniczne. Student teologii. Mąż Olhy z Ukrainy, tata Oksany i Tymoteusza, członek wspólnoty „Szekinah” z Gliwic. Redaktor naczelny „Gazety Świeckiej” (www.gazetaswiecka.pl). Współpracuje z Fundacją Opoka (www.opoka.org.pl) oraz „Biblioteką Kaznodziejską”. Publikował między innymi w „Przeglądzie Powszechnym”, „Christianitas” „Frondzie”, „Niedzieli”.

Bolesław Zujewicz (ur. 1980). Przez 6 lat żywił się twardym emigracyjnym chlebem w Wielkiej Brytanii. Obecnie kończy psychologię na Uniwersytecie Łódzkim, a w wolnych chwilach zajmuje się między innymi prowadzeniem strony internetowej poświęconej Gilbertowi Keithowi Chestertonowi, którą można podziwiać pod adresem www.chesterton.neostrada.pl. Hobby: zgłębianie tajemnic ludzkiego geniuszu i obłędu. Od niedawna szczęśliwy mąż.