W sobotę, 6 kwietnia, od godz. 11.00 w Rybniku, w bazylice św. Antoniego, miało miejsce spotkanie Działaczy Charytatywnych „Caritas” i ich podopiecznych z niektórych parafii. Spotkanie zgromadziło tak wielu zainteresowanych, że zabrakło miejsc siedzących w świątyni. Pojawili się także członkowie nowopowstałych w szkołach Kół Charytatywnych tworzonych przez dzieci i młodzież pod nadzorem nauczycieli i katechetów świeckich.

Na obecność młodzieży z różnych szkół szczególną uwagę zwrócił abp Wiktor Skworc. My także cieszymy się, że młodzież jest wrażliwa i zatroskana ubogimi. Dziękujemy, że i w naszej parafii mamy tylu ludzi otwartych na drugiego człowieka. Pomoc innym jest miłosierdziem, które Pan Jezus wlał w ludzkie serca.
Wszystkich zebranych przywitał ks. proboszcz bazyliki, następnie wiele ciepłych słów do zgromadzonych powiedział ks. Krzysztof Bąk z Caritas Archidiecezji Katowickiej. Dzień naszego spotkania był jednocześnie świętem „Caritas”, które powstało przed 25 laty, dlatego, dziękując Bogu Miłosiernemu, odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modliliśmy się również Litanią do św. Antoniego, dobrodzieja od rzeczy cudownie odnalezionych.
O godz. 12.00 miała miejsce uroczysta Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Katowickiego, Wiktora Skworca. Była to piękna i wzniosła Eucharystia z procesją idącą środkiem bazyliki, kierującą się w stronę ołtarza. Wraz z darami eucharystycznymi do ołtarza zaniesiono kosz chleba.
Osoba arcybiskupa Wiktora wywarła na nas bardzo dobre wrażenie. To pogodny i czuły człowiek, który prosił o czujność i wrażliwość wobec ludzi ubogich na duchu i ciele. Prosił także o troskę o to, by dotrzeć wszędzie tam, gdzie brakuje chleba. My także zachęcamy nauczycieli i katechetów świeckich do podejmowania uczynków miłosierdzia wraz ze swoimi uczniami – przykładem takiej postawy są katecheci, którzy przy każdej okazji zbierają żywność, słodycze i maskotki, przekazując zebrane dary do salki charytatywnej, aby wspierać ubogich.
Po Mszy św. otrzymaliśmy Boże błogosławieństwo od arcybiskupa, a o godz. 13.30, na zakończenie spotkania świątecznego, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek ciastem, herbatą i kawą. Jesteśmy szczęśliwe, że mogłyśmy reprezentować naszą parafię.