SZLAKIEM SANKTUARIÓW AUSTRII I BAŁKANÓW

MARIAZELL – LUDBREG – TROGIR – MEDJUGORIE – MAKARSKA RIWIERA – VEPRIĆ – MOSTAR – HUMAC – TIHALJINA – MARIJA BISTRICA – PTUJSKA GÓRA

TERMIN: 22 – 29.07.2023

Cena: 2.350 zł/ osobę (przy grupie 40 – 45 osób) + 50 euro (kwota w euro zbierana w autokarze: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodnicy lokalni, opłaty wjazdowe  parkingowych, taksy klimatyczne)

           
ŚWIADCZENIA:

– przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, wc, dvd, cafe bar),

– 7 noclegów w hotelach, pokoje 2- 3 os. z  łazienkami, (pierwszy i ostatni nocleg na terenie Chorwacji i 5 noclegów w Medjugorie),

– wyżywienie 2x dziennie: 7 śniadań, 8 obiadokolacji,

– opieka pilota – przewodnika na całej trasie,

– opieka duchowa kapłana,

– ubezpieczenie KL, NNW, CP- choroby przewlekłe, bagaż; SIGNAL IDUNA S.A.,

– rezerwacje Mszy św.

– śpiewnik,

– obowiązkowa Gwarancja Ubezpieczeniowa, TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny) oraz TFP (Turystyczny Fundusz Pomocy)

 

Zabieramy ze sobą paszport lub dowód osobisty.

Szczegółowy program:
  1. dzień (22.07, sobota): Wyjazd z miejsca zbiórki o północy z 21 na 22 z piątku na sobotę. Zbiórka uczestników wyjazdu o godz. 23.45. Przejazd do Austrii. Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego Trzech Narodów w MARIAZELL. Jest to jedno z największych Sanktuariów Maryjnych w Europie, które ponad 850 lat temu założyli Ojcowie Benedyktyni. Maryja Wielka Matka Austrii, Można Pani Węgier, Matka Narodów Słowiańskich to wszystkie tytuły, jakie nadano Madonnie z Mariazell. W skład kompleksu wchodzi bazylika p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Ołtarzem Łaski z figurką Madonny wyrzeźbioną z lipowego drewna. Czczona figurka Maryi zwana Gnadenbild (Wizerunek Łaski) znajduje się dokładnie tam, gdzie mnich Magnus zbudował swoją pierwszą kapliczkę, a ponieważ przypominała ona jego zakonną celę, przylgnęła do niej nazwa Maria In der Zelle (Maria w celi) – stąd nazwa sanktuarium. Modlitwa przed Ołtarzem Łaski z cudowną figurą Matki Bożej. Udział we Mszy św. na rozpoczęcie wspólnego pielgrzymowania. Dalszy przejazd w kierunku Chorwacji. Przyjazd do LUDBREGU– miejsca cudu eucharystycznego, gdzie w roku 1411 pewien kapłan zwątpił w przemienienie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Wątpiąc, na własne oczy zobaczył w kielichu prawdziwą ludzką krew. Przestraszony, przy pomocy murarza, ukrył relikwie, których tajemnicę wyjawił dopiero na łożu śmierci. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i 1 nocleg.

 

  1. 2. dzień (23.07, niedziela): Udział we Mszy św. w Sanktuarium Krwi Pańskiej. Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do TROGIRU, który uchodzi za jedną z „pereł Adriatyku.” Spacer po mieście z przewodnikiem miejscowym: Katedra z XII wieku, Ratusz i Starówka. Czas wolny na degustację pysznych lodów i zakup pamiątek. Przejazd w kierunku Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. 2 nocleg.

 

  1. dzień (24.07, poniedziałek): Śniadanie. Wejście na Górę Objawień: miejsca pierwszych objawień Matki Bożej, kilkaset metrów ponad przysiółkiem wioski Bijakovici zwanym PODBRDO. Od domów do samego miejsca objawień prowadzi stroma ścieżka, przy której w 1989 roku umieszczono płaskorzeźby z brązu przedstawiające tajemnice różańca. Na drodze do miejsca objawień ustawiono wielki drewniany krzyż, który oznacza miejsce, gdzie Matka Boża trzeciego dnia objawień poprzez Mariję Pavlović po raz pierwszy wezwała do pokoju. W miejscu objawień, w dwudziestą rocznicę objawień postawiono figurę Królowej Pokoju wykonaną zgodnie ze wzorcem, który znajduje się przed kościołem parafialnym. Spotkanie z Podbrdem jest dla pielgrzymów spotkaniem z Matką Bożą dzięki modlitwie prywatnej i modlitwie różańcowej. Spacer po miasteczku. Zapoznanie się z najważniejszymi dla pielgrzyma miejscami kultu maryjnego. Czas na indywidualną modlitwę. Obiadokolacja. Udział w modlitwie różańcowej i Mszy św. 3 nocleg.

 

  1. dzień (25.07, wtorek): Śniadanie. Wyjazd do Dalmacji na MAKARSKĄ RIWIERĘ. Przejazd do VEPRIĆA. Nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes, które powstało w 50 rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Następnie przejazd do jednego z nadmorskich kurortów usytuowanego nad Adriatykiem. Czas wolny na morskie kąpiele i odpoczynek. Powrót do Medjugorie. Wieczorem Adoracja NS. Obiadokolacja. 4 nocleg.

 

 

  1. dzień (26.07, środa): Wyjście (we wczesnych godzinach rannych) na Drogę Krzyżową na górę KRIZEVAC. Križevac to wzgórze wznoszące się ponad Medjugoriem (520 m), na którym parafianie 15 marca 1934 roku wznieśli krzyż ze zbrojonego betonu. Na krzyżu wyryto napis: «Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900 rocznicy męki Jezusowej». W cokół krzyża zostały wmurowane relikwie Krzyża Świętego otrzymane na tę okazję z Rzymu. Od początku objawień Matki Bożej na Križevacu zaczęto odmawiać Drogę Krzyżową. Na początku stacje oznaczone były drewnianymi krzyżami, a w 1988 roku umieszczono tam płaskorzeźby wykonane z brązu. Na każdej z nich (oprócz modlitwy w ogrodzie Getsemani) znajduje się postać Matki Bożej. Dla pielgrzymów Križevac oznacza wezwanie, by spotkać Jezusa w Jego męce i odkryć Jego miłość. Powrót do pensjonatu na śniadanie. Około południa przejazd do MOSTARU. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem miejscowym: kamienny Stary Most (wpisany na Listę UNESCO), meczet Koski Mehmed – Paszy, dzielnica Stara Carsija. Wizyta w muzeum regionalnym. Czas wolny na degustację kawy parzonej po bośniacku z rachatłukum (cukier o konsystencji galaretki z orzechem w środku), słynnej baklawy i innych typowych dla tego regionu dań. Istnieje również możliwość zakupienia produktów lokalnych: wyroby ceramiczne, z mosiądzu itd. Powrót do Medjugorie. Po drodze krótki postój w supermarkecie – możliwość zrobienia zakupów. Obiadokolacja. Udział w modlitwie różańcowej, Mszy św. i Adoracji Krzyża. 5 nocleg.

 

  1. dzień (27.07, czwartek): Śniadanie. Wizyta we wspólnocie CENACOLO, gdzie młodzi ludzie poprzez modlitwę i pracę wychodzą z nałogów. Przejazd do HUMCA. Nawiedzenie sanktuarium św. Antoniego. Zapoznanie się z historią miejsca. Udział we Mszy św. Następnie wyjazd do TIHALJINY. Nawiedzenie kościoła ku czci Najświętszej Marii Panny. Modlitwa przed łaskami słynącą figurą Matki Bożej, którą pielgrzymi utożsamiają z wizerunkiem Madonny z Medjugorie. Następnie przejazd nad wodospady KOĆUŠA. Odpoczynek. Powrót do Medjugorie. Obiadokolacja. Udział w modlitwie różańcowej. Adoracja NS. 6 nocleg.

 

  1. dzień (28.07, piątek): Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do narodowego sanktuarium Chorwatów, MARIJA BISTRICA, gdzie od wieków czczony jest wizerunek Czarnej Madonny z niezwykłą historią. Potocznie mówi się o tym miejscu, że jest ono „chorwacką Częstochową”. Udział we Mszy św. Czas wolny na pełnym uroku ryneczku przy bazylice. Możliwość zakupienia pamiątek i lokalnych produktów: wyroby z piernika, świece i inne pamiątki. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. 7 nocleg.

 

  1. dzień (29.07, sobota): Śniadanie. Przejazd do Słowenii. Nawiedzenie sanktuarium maryjnego na PTUJSKIEJ GÓRZE, do którego pielgrzymują wierni od sześciu wieków. Nawiedzenie świątyni uchodzącej za perłę słoweńskiego gotyku. Modlitwa przed łaskami słynącą płaskorzeźbą Madonny, która pod swoim matczynym płaszczem kryje 82 postacie. Udział we Mszy św. na zakończenie wspólnego pielgrzymowania. Tranzytowy przejazd przez Austrię i Czechy. Obiadokolacja na terenie Czech. Powrót do domu przed północą.