Małżeństwo
PRZYGOTOWANIE DO MAŁŻEŃSTWA
Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem.
A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało.
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.
Mt 19, 5-6
- Nauki Przedślubne w naszej parafii odbywają się w formie serii weekendowej – od piątku do niedzieli. W roku 2024 zostały zaplanowane trzy serie nauk: od 1 do 3 marca; od 17 do 19 maja; od 15 do 17 listopada
- Każda seria obejmuje tematy zgodne z „Instrukcją o przygotowaniu do małżeństwa”. Należy uczestniczyć we wszystkich spotkaniach. Narzeczeni powinni uczestniczyć w nich wspólnie (ze względu na dialogowy charakter spotkań). W ramach danej serii nauk jest również przewidziany DZIEŃ SKUPIENIA.
- Spotkania w Poradni Życia Rodzinnego - w ramach przygotowania do zawarcia małżeństwa należy odbyć trzy spotkania z Doradcą Życia Rodzinnego. Spotkania powinny się odbyć po odbytych naukach przedślubnych.
Poradnia Życia Rodzinnego jest czynna:
-
- w poniedziałek od godz. 17.00 do godz. 18.00
- w środę od godz. 10.00 do godz. 11.00
- w środę od godz. 19.00 do godz. 20.00
- w piątek od godz. 17.00 do godz. 18.00
Zapisy na nauki i do Poradni Życia Rodzinnego przez stronę internetową https://narzeczenikatowicka.pl
ROZMOWA DUSZPASTERSKA I SPISANIE PROTOKOŁU PRZEDŚLUBNEGO
Odpowiednim terminem jest 5 - 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. (termin ten należy ustalić wcześniej w Kancelarii Parafialnej)
Dokumenty, jakie należy przynieść na spisanie Protokołu Przedślubnego:
- Świadectwa Chrztu Świętego obojga narzeczonych wystawione przez parafię, w której zostali ochrzczeni (osoby ochrzczone w parafii św. Stanisława w Żorach nie potrzebują takiego świadectwa, jeżeli protokół spisywany jest w naszej parafii). Świadectwo ważne jest przez 6 miesięcy, data ślubu musi zawierać się w tych sześciu miesiącach od daty wystawienia dokumentu.
- Świadectwo Sakramentu Bierzmowania (tylko wtedy, gdy nie ma adnotacji na świadectwie Chrztu Świętego, a osoba była bierzmowana poza parafią św. Stanisława).
- Świadectwo ukończenia katechezy w szkole średniej – do wglądu (z pieczęcią parafii, ostatecznie świadectwo państwowe).
- Dowody osobiste obojga narzeczonych – do wglądu.
- Dane świadków (w celu wpisania do Protokołu Przedślubnego)
Dodatkowo:
- osoby, które chcą zewrzeć ślub ze skutkami cywilnymi (konkordatowy) - zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa wydawane przez kierownika urzędu stanu cywilnego niezależnie od zameldowania (zaświadczenie ważne jest przez 6 miesięcy)
- osoby będące w związku cywilnym - odpisu aktu małżeństwa
- wdowy i wdowcy zawierający ponownie Sakrament Małżeństwa - odpis aktu zgonu pierwszego małżonka